Koniczyna łąkowa (czerwona) – Trifolium pratense L. to roślina, której powinny się przyjrzeć wszystkie kobiety zmagające się z nasilonymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrome), trądzikiem androgenowym, czy przechodzące przez okres premenopauzy i menopauzy z intensywnymi objawami.

Zachęcam Cię do obejrzenia całego filmu, ponieważ jest bardzo bogaty w treść.
Koniczynę czerwoną znajdziemy na żyznych łąkach, najczęściej na tych, na których wypasały się kiedyś lub wypasają się nadal zwierzęta gospodarskie.

Kwiaty zbieramy najlepiej w czerwcu i na początku lipca. Możemy zbierać same główki kwiatowe z przylistkami. Najważniejsze aby nie wszystkie kwiaty w główce kwiatowej były rozkiwtnięte, ponieważ to warunkuje, że podczas suszenia surowiec zachowa swoje walory lecznicze. Suszymy w temperaturze do 45 C, w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu.

Substancje lecznicze zawarte w kwiecie koniczyny czerwonej to przede wszystkim: flawonoidy (pochodne kemferolu i kwercetyny), antocyjany, fenolokwasy (salicylowy, kumarynowy), garbniki, karoten, witamina C i E. Znajdziemy w niej również bogate źródło aminokwasów i dobrze przyswajalne sole mineralne obfitujące w cynk, miedź, mangan, żelazo, krzem, molibden, siarka, magnez, fosfor, wapń, potas.

Najważniejszą grupę substancji leczniczych koniczyny czerwonej stanowią IZOFLAWONY – jedna z grup fitoestrogenów, które mają korzystne działanie dla kobiety – zarówno w przebiegu dominacji estrogenowej, jak i w czasie menopauzy, gdy tych estrogenów jest mało. Szczegółowo opowiedziałam o tym zjawisku na filmie.

ODWAR Z KWIATÓW KONICZYNY
2 łyżki kwiatów zalać 1,5 szklanki wody letniej. Ogrzewać do wrzenia, gotując pod przykryciem 3 minuty na wolnym ogniu. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki 2-3 razy dziennie (najlepiej jednak w mieszankach), jeśli dotyczy Cię któryś z wymienionych na wstępie tematów. Do przemywania skóry (oparzenia I i II stopnia, trądzik andorgenowy, egzemy, zmiany łuszczycowe) trochę inna proporcja – 2 łyżki kwiatów na 1 szklankę wody.
NALEWKA Z KWIATÓW KONICZYNY (na łysienie androgenowe)
50 g sproszkowanego suszonego kwiatu koniczyny czerwonej do 500 ml alkoholu 40%. Odstawić na 10-14 dni często wstrząsając. Przecierać skórę głowy w miejscach zakoli.

BAZA NAUKOWA
„Fitoterapia i leki roślinne” pod red. naukową Barbary Kowal-Gierczak, Elizy Lamer-Zarawskiej, Jana Niedworoka – Wydawnictwo Lekarskie PZWL
„Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusz Emanuel Senderski – Wydawnictwo Mateusz E. Senderski
„Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski – Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
https://rozanski.li/445/koniczyna-trifolium-i-jej-izoflawony/
Zostaw Komentarz