Krwawnik – kobiece zioło, szeroko wspierające

with Brak komentarzy

Krwawnik pospolity Achillea millefolium – to niezwykle cenne zioło, którego zastosowanie jest szerokie. To nie przypadek, że roślina, która tak powszechnie występuje, ma również wszechstronne działanie. To jedno z najważniejszych polskich ziół – zaraz obok dziurawca, pokrzywy, rumianku, lipy czy bzu czarnego. Polską nazwę krwawnik zawdzięcza swoim właściwościom przeciwkrwotocznym, ale to nie jedyne jego właściwości. Zobacz co krwawnik ma Tobie do zaoferowania.

Krwawnik to zioło, które z łatwością spotkamy na łąkach, przy drogach. Jest bardzo powszechny w całej Polsce. Zbieramy górne części rośliny w okresie kwitnienia. W kwiatach znajdziemy najwięcej olejku, który ma znaczenie lecznicze. Zioło pozyskujemy ze stanu naturalnego, choć można je też uprawiać. Suszymy w suchym zacienionym pomieszczeniu w przewiewie, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni. Po wysuszeniu osmykujemy z szypułek i przechowujemy w szczelnym słoiku lub w papierowej torbie.

Krwawnik działa wszechstronnie i wielokierunkowo:
PRZECIWKRWOTOCZNIE
ŚCIĄGAJĄCO
PRZECIWZAPALNIE
BAKTERIOSTATYCZNIE
PRZECIWBÓLOWO W BÓLACH MIESIĄCZKOWYCH
REGULUJĄCO W ZABURZENIACH MIESIĄCZKOWANIA
PRZECIWGORĄCZKOWO / NAPOTNIE
ŻÓŁCIOPĘDNIE
WIATROPĘDNIE
MOCZOPĘDNIE
OGÓLNIE ODTRUWAJĄCO I OCZYSZCZAJĄCO
POBUDZA TRAWIENIE
PRZECIWALERGICZNIE (z wyjątkiem osób, które mają na niego alergię – podobnie jak w przypadku rumianku)
ROZKURCZOWO (SPAZMOLITYCZNIE)
LEKKO USPOKAJAJĄCO
PROFILAKTYCZNIE W MIAŻDŻYCY
POMOCNICZO W ŻYLAKACH ODBYTU

Swoje liczne właściwości krwawnik zawdzięcza substancjom czynnym w nim zawartym. Główna substancja czynna to olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest chamazulen, który powinien nam się skojarzyć z rumiankiem, w którym chamazulenu również jest dużo. Prócz tego znajdziemy w nim seskwiterpeny, flawonoidy, glikozyd cyjanogenny, achilleinę, betainę, garbiniki, cholinę, związki mineralne (w tym sole manganu), witaminę C. Kwiat zawiera więcej olejku, a liście więcej garbników i flawonoidów.

Olejek krwawnikowy ma działanie przeciwzapalne (chamazulen), przeciwbakteryjne i przecigrzybicze. Związki gorzkie i składniki olejku pobudzają łaknienie, poprawiają trawienie poprzez zwiększenie wydzielania żółci i soków trawiennych. Garbniki działają ściągająco. Świeże ziele (szczególnie liście) wykazują działanie ściągające. Działanie rozkurczowe na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, mięśniówki macicy, czy naczyń krwionośnych przypisuje się bogatej zawartości flawonoidów.

Wspomniałam o podobieństwie profilu substancji czynnych krwawnika do rumianku głównie ze względu na zawartość substacji z grupy azulenów (substancje olejkowe), przy czym krwawnik zastosujemy bardziej w kierunku zaburzeń trawiennych, a rumianek w celu uspokojenia układu nerwowego.

Co ciekawe krwawnik można stosować także jako środek przeciwgorączkowy wraz z kwiatem lipy i bzu czarnego. W stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego (przy wrzodach żołądka czy dwunastnicy), będzie działał ściągająco, hamująco na drobne krwawienia i gojąco, a także przeciwzapalnie. Jego gorzki smak i substancje lecznicze w nim zawarte można wykorzystać w celu pobudzenia wydzielania żółci, dzięki czemu poprawia funkcje trawienne.

Rozszerza naczynia krwionośne, więc z powodzeniem może być wykorzystywany w nadciśnieniu. Działa odkażająco na układ moczowy, dlatego wraz z takimi surowcami jak liście mącznicy lekarskiej, brzozy, kwiatem wrzosu czy zielem nawłoci, może być wykorzystywany w stanach zapalnych pęcherza moczowego.

Krwawnik jest cudownym ziołem do mieszanek, wzmacniającym działanie innych ziół. Osoby, które przychodzą do mnie na konsultacje bardzo często znajdują go w swoich mieszankach nie bez powodu.

W mieszankach dla moich Pacjentek pojawia się głównie ze względu na niezwykle cenne działanie rozkurczowe na mięśniówkę gładką nie tylko przewodu pokarmowego, ale także układu rozrodczego (macicy), dzięki czemu redukuje bolesność podczas miesiączki. Skutecznie sprawdza się w zaburzeniach miesączkowania, zwłaszcza w przypadku zatrzymania miesiączki w sytuacji nadmiernych treningów czy nadmiernej utraty wagi.

Młode listki krwawnika bardzo dobrze jest użyć do przyrządzenia sałatki wiosennej, do której przepis podawałam w rolce (podlinkuję ją w opisie filmu), a która ma ogólne działanie wzmacniające po zimie. Dodatek liści krwawnika do kanapek, sałatek – poprawia trawienie, działa przeciwpasożytniczo, przeciwzapalnie, ściągająco, odprężająco. Sok z młodych liści krwawnika był wykorzystywany w celu wzmocnienia ciała po zimie, kiedy dostęp do warzyw i witamin był jeszcze ograniczony. Zwykle sok z krwawnika mieszało się z miodem ze względu na bardzo gorzki smak.

Zewnętrznie można stosować w nasiadówkach w stanach zapalnych pochwy oraz w drożdżycy pochwy i sromu ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze.

Dopuszczalna dzienna ilość surowca to 5-8 g ziela.

Jedyne działania niepożądane są związane z odczynem alergicznym u osób uczulonych na tę roślinę.

NAPAR Z ZIELA KRWAWNIKA
1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki w dolegliwościach trawiennych i zaburzeniach krwawienia. Jeśli chcemy wykorzystać taki napar w celu oczyszczenia z toksyn, czy wyregulowania miesiączek, należy pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki. Pomaga także w leczeniu przeziębień.

NAPAR Z KWIATÓW KRWAWNIKA
1 łyżkę kwiatów krwawnika zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 min. Przecedzić i pić 2 razy dziennie w zaburzeniach trawienia i stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

SOK ZE ŚWIEŻEGO ZIELA KRWAWNIKA
500g świeżo zebranego ziela krwawnika w stadium kwitnienia rozdrobnić i zmiksować lub przepuścić przez sokowirówkę. Uzyskany sok przecedzić przez gazę na sitku. Dla utrwalenia do soku dodać 1 część wódki 40% na 2 części soku. Utrwalony sok przechowywać w lodówce. Pić 2 łyżki rozcieńczone w wodzie 2-3 razy dziennie w stanach gorączkowych, w przeziębieniu, grypie, w zaburzeniach trawienia, w dolegliwościach żołądkowych, przy wrzodach trawiennych oraz w bolesnym miesiączkowaniu lub przy jego braku.

NALEWKA KRWAWNIKOWA (do wykorzystania w endometriozie i bolesnych miesiączkach)
100 g wysuszonego i rozdrobnionego ziela krwawnika zalać w małym słoju lub większej butelce 500 ml wódki 40%. Wymieszać zawartość i odstawić na 2-3 tygodnie co pewien czas wstrząsając. Po tym czasie ziołową masę wycisnąć do maceratu i całość przefiltrować przez gazę lub bibułę filtracyjną. Przelać do ciemnej butelki. Stosować 3 razy dziennie po pół łyżeczki nalewki w niewielkiej ilości wody w dolegliwościach menstruacyjnych, zaczynając 10 dni przed terminem miesiączki, a kończąc 2 tygodnie po jej zakończeniu, czyli prawie cały cykl, w zależności jakiej jest długości.

Bibliografia:

Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie – Mateusz Emanuel Senderski
Fitoterapia i leki roślinne – Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok – Wydawnictwo PZWL Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa – Halina Strzelecka, Józef Kowalski
Zioła w nalewkach leczniczych – Mateusz Emanuel Senderski
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski
https://rozanski.li/343/herba-millefolii-ziele-krwawnika-jako-amaro-aromatica/

Zostaw Komentarz