Jasnota biała – Lamium album
Wyglądem przypomina pokrzywę, choć nie parzy. Nazywana jest też martwą lub głuchą pokrzywą.
Znajdziemy ją na przydrożach, przychaciach, polach, łąkach, ugorach, w okolicy rzek, głównie na siedliskach antropogennych. Występuje w całej Polsce. Należy do rodziny jasnotowatych. To nie byle jaka rodzina, ponieważ do jasnotowatych należą takie zioła jak: mięta, melisa, lawenda, szałwia, rozmaryn, dąbrówka, głowienka, cząber czy bluszczyk. Przyznaj, że to całkiem szacowne grono. Dla porządku pokrzywa należy do rodziny pokrzywowatych. Zapraszam do obejrzenia filmu o pokrzywie.
Surowcem zielarskim są kwiaty, które zbiera się dość żmudnie, dlatego też cena tego surowca w sklepach zielarskich jest znacznie wyższa niż np. ziela pokrzywy czy mięty. Kwiaty jasnoty białej są białe, słodkie i pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam je podjadać.
Substancje lecznicze jakie znajdziemy w jasnocie, to:
—> flawonoidy (rutyna, kwercetyna, izokwercetyna) – uszczelnianie naczyń
—> związki śluzowe – powlekające
—>saponiny triterpenowe – wykrztuśne
—> irydoidy – przeciwzapalne
—> garbniki katechinowe – ściągające, hamowanie krwawienia
—> fenolokwasy (romzarynowy, chlorogenowy) – przeciwutleniające
Jeśli chcemy pozbierać kwiat jasnoty białej, musimy to robić bardzo delikatnie – oskubując szczyty pędów. Zbieramy je najlepiej do płaskiego koszyka lub tekturowego pudełka po czym jak najszybciej poddajemy suszeniu. Kwiatów nie wolno zgniatać ani trzymać w foliowych woreczkach, ponieważ szybko zbrązowieją i utracą część właściwości leczniczych. Suszenie powinno przebiegać w ciemnym, suchym i ciepłym pomieszczeniu (około 40 C). Prawidłowo ususzone kwiaty to takie, które mają barwę zbliżoną do oryginalnych, czyli kremową.
Jasnotę spokojnie można nazwać przyjaciółką kobiet, zwłaszcza tych, u których występują obfite czy bolesne miesiączki. Hamuje ona upławy z dróg rodnych. Ze względu na zawartość śluzów, powleka i łagodzi stany zapalne błon śluzowych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wykrztuśne, dzięki czemu można ją z powodzeniem stosować w nieżytach górnych dróg oddechowych. Kwiat jasnoty w mieszance z kwiatem lipy cudownie sprawdzi się w naparach stosowanych w przeziębieniu, chrypce, bólu gardła, zapaleniu oskrzeli czy lekkiej gorączce. Naparem czy maceratem wodnym (to taki napar na zimno przyrządzany około 12 godzin) z kwiatu jasnoty białej można przemywać skórę trądzikową. W Japonii stosuje się ją do leczenia raka skóry ze względu na zawartość kwasu oleanolowego. Ze względu na zawartość rutyny, ma zastosowanie w zapobieganiu obrzękom, żylakom czy pajączkom – jest dobrym dodatkiem w mieszankach ziołowych stosowanych w tych dolegliwościach.
W postaci okładów w trudno gojących się ranach, oparzeniach czy różnych postaciach trądziku, gdzie potrzebne jest działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Odwary z kwiatów jasnoty (przepis poniżej) stosuje się w leczeniu dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak: podrażnienie błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy, uczuciu pełności i wzdęciach. Osobiście bardzo często wykorzystuję kwIat jasnoty białej w naturalnym leczeniu moich pacjentek z endometriozą, przy obfitych miesiączkach czy wspomagająco przy bolesnym miesiączkowaniu.
Mieszanka ziołowa w bolesnych i obfitych miesiączkach będzie zawierała kwiat jasnoty białej, zielę pięciornika gęsiego, ziele tasznika, ziele krwawnika, ziele przymiotna kanadyjskiego, kwiat nagietka, koszyczek rumianku optymalnie z dodatkiem suszonego imbiru, gdy miesiączki są bardzo obfite, a Pacjentka jest zmarźluchem.
W przypadku upławów dobrze sprawdzą się nasiadówki z kwiatów jasnoty białej, ponieważ jasnota zwiększa ilość ochronnego śluzu – 5g kwiatów na jedną nasiadówkę (parzymy tak jak odwar).
Zarówno w przypadku bolesnych i obfitych miesiączek jak i upławów należy też zadziałać ogólnie, czyli zadbać o stan mikorbioty jelitowej, wesprzeć wątrobę (również ziołami), a przeciwbólowo i przeciwzapalnie zastosować także odpowiednie żywienie.
W mieszankach ziołowych sprawdza się bardzo dobrze jako surowiec wspomagający odprężenie, w zaburzeniach snu, w nadmiernej nerwowości czy stanach niepokoju.
NIE STOSUJEMY W CIĄŻY I PRZY DUŻEJ NIETOLERANCJI HISTAMINY ze względu na niewielką zawartość amin biogennych.
Moją misją jest przedstawiać zioła w sposób, na jaki zasługują. Pamiętajmy, że korzystanie z leków ziołowych jest bezpieczniejsze i bardziej kompleksowe niż leków farmakologicznych. Chciałabym, pokazując zioła, mówiąc o ich składzie, substancjach leczniczych w nich zawartych, przywrócić im należne miejsce w metodach leczenia. Zapraszam na konsultacje. W zaleceniach zawieram mieszanki ziołowe lub ekstrakty dopasowane do indywidualnej sytuacji Pacjenta. Jeśli jesteś zainteresowana/ny samą konsultacją ziołową, która będzie polegała na skomponowaniu mieszanki ziołowej, dopasowanej do Twojej sytuacji zdrowotnej, zapisz się na moją listę mailingową aby być na bieżąco i nie ominąć zapisów 🙂 Tej usługi jeszcze nie ma na stronię. Pragnę aby moi widzowie mogli jako pierwsi skorzystać z tej formy wsparcia.
Jeśli interesuje Cię skorzystanie z KONSULTACJI ZIOŁOWEJ – zapisz się na mój newsletter, gdzie będę informowała o szczegółach. ZAPISUJĘ SIĘ.
ODWAR Z KWIATÓW JASNOTY BIAŁEJ: 2 łyżki kwiatów zalać 1,5 szklanki wody letniej. Ogrzewać do wrzenia, gotując pod przykryciem 3 minuty na wolnym ogniu. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki w stanach zapalnych kobiecych narządów rodnych. Także w nieżytach przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz wypryskach skórnych. Do przemywania skóry (trudno gojące się rany, trądzik) trochę inna proporcja – 2 łyżki kwiatów na 1 szklankę wody.
MIESZANKA NA BOLESNE I OBFITE MIESIĄCZKI:
Skład: kwiat jasnoty białej – 50 g; ziele pięciornika gęsiego – 50 g; ziele przymiotna kanadyjskiego – 50 g; ziele tasznika – 50 g; ziele krwawnika – 25 g; kwiat rumianku – 25 g
Przygotowania: Wymieszaj dokładnie składniki mieszanki. 2 łyżki mieszanki zalej 2 szklankami wrzątku i gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty, a następnie odstaw do wystygnięcia. Przecedź i pij 3 x dziennie, podzielone na równe części, pomiędzy posiłkami. Pij tę mieszankę przez 3 miesiące i obserwuj różnicę. Aby nie pić zimnych płynów – rozcieńczaj wrzątkiem aby uzupełnić do objętości 1 szklanki. Możesz dać znać w komentarzu poniżej jakie zauważasz zmiany po 3 miesiącach stosowania 🙂
BAZA NAUKOWA:
„Fitoterapia i leki roślinne” pod red. naukową Barbary Kowal-Gierczak, Elizy Lamer-Zarawskiej, Jana Niedworoka – Wydawnictwo Lekarskie PZWL
https://rozanski.li/1282/kwiat-jasnoty-bialej-flos-lamii-albi-w-fitoterapii/
https://link.springer.com/article/10.1007/s11101-014-9356-2
„Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusz Emanuel Senderski – Wydawnictwo Mateusz E. Senderski
Zostaw Komentarz