Pewnie każdy z nas zna lipę z dzieciństwa, kiedy Mama dawała nam napar z jej kwiatów w czasie przeziębienia. Na filmie mówię obszernie o jej właściwościach, więc zachęcam Cię do obejrzenia, jeśli to jeszcze przed Tobą.
Kwiaty lipy zbieramy w momencie kiedy jeszcze nie wszystkie kwiaty w kwiatostanie są rozkwitnięte. Zapobiegnie to zawiązywaniu się owoców w trakcie suszenia. Zwyczajowo zbiera się kwiat z szypułką kwiatową. Warto jednak wiedzieć, że największa zawartość substancji leczniczych znajduje się w samych kwiatach, dlatego jak oddzielam je do suszenia. Trochę więcej pracy, ale zajmują mniej miejsca.
Najważniejsze substancje czynne kwiatów lipy to flawonoidy – zwłaszcza tilirozyd oraz pochodne kwercetyny, kemferolu i akacetyny, a także spora ilość śluzów, olejki eteryczne (eugenol, geraniol, farnezol), niewielka ilość garbników i soli mineralnych.
Kwiaty lipy prócz przeciwgorączkowego i napotnego, wykazują także działanie moczopędne, powlekające błony śluzowe przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych, przeciwzapalnie, łagodnie ściągające i tonizujące, uspokajające, zwłaszcza u osób starszych, ułatwiające zasypianie. Stosowane są w mieszankach na migrenę oraz w nadciśnieniu (z kwiatami głogu). Profilaktyczne stosowanie naparów z kwiatów lipy zapobiega miażdżycy.
NAPAR Z KWIATÓW LIPY
1 łyżkę samych kwiatów lub 2 łyżki kwiatów z szypułką zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem 15 min. Przecedzić. Pić po 0,5 szklanki między posiłkami jako środek napotny, a jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie – 1 szklanka między kolacją a pójściem spać.
BAZA NAUKOWA
„Fitoterapia i leki roślinne” pod red. naukową Barbary Kowal-Gierczak, Elizy Lamer-Zarawskiej, Jana Niedworoka – Wydawnictwo Lekarskie PZWL
„Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusz Emanuel Senderski – Wydawnictwo Mateusz E. Senderski
„Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski – Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
Zostaw Komentarz